Το κουκλοθέατρο δεν αποτελεί μόνο ένα σημαντικό μέσο ψυχαγωγίας για το παιδί, αλλά, επίσης , ως θέαμα  προσφέρει στο παιδί ερεθίσματα που το εμπλουτίζουν ψυχικά, συναισθηματικά, νοητικά και γνωστικά.  Γίνεται , λοιπόν, ένας χώρος συνδιαλλαγής και επικοινωνίας, με έντονη συγκίνηση η οποία προκύπτει  από τη γρήγορη εναλλαγή  συναισθημάτων. Ακόμη, το κουκλοθέατρο έχει ιδιαίτερη αξία ως εργαλείο και παιδαγωγικό μέσο καθώς συντελεί στη σύσφιξη της σχέσης εκπαιδευτικού και μαθητή/μαθήτριας.

Μαθητές και μαθήτριες των Α’-Β’ -Γ΄και  Δ’ τάξεων  του σχολείου μας μαζί με την εκπαιδευτικό Θεατρικής Αγωγής κ. Μέρμηγκα ξεκίνησαν το Φεβρουάριο του 2021 το Project «Κουκλοθέατρο». Παρά τις αντικειμενικές δυσκολίες που δημιούργησε η πανδημία, τα παιδιά μας κατάφεραν να υλοποιήσουν όλες τις δραστηριότητες και να ολοκληρώσουν τη δράση τους. Έτσι, έφτιαξαν  κούκλες για το κουκλοθέατρο, στη συνέχεια κατασκεύασαν το δικό τους κουκλοθέατρο, έπειτα έγραψαν το δικό τους σενάριο - θεατρικό και φυσικά η εργασία ολοκληρώθηκε παίζοντας και παρουσιάζοντας τη δική τους παράσταση. Οι μαθητές/μαθήτριές μας εργάστηκαν όλοι μαζί και ένιωσαν τη χαρά της ομαδικής συνεργασίας και δράσης.

CLOCK

Monday

ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

ΚΑΙΡΟΣ